vjt
04 خرداد 1402 - 19:12

روستای گردشگری «بیشه» ثبت جهانی می‌شود

مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: از سوی سازمان جهانی جهانگردی روستای بیشه در استان لرستان در فهرست ۸ روستای مهم جهان قرار گرفته و بزودی ثبت جهانی خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری فارس از خرم‌آباد، عطا حسن‌پور غروب پنجشنبه در جلسه شورای اداری و شورای فرهنگ عمومی استان لرستان که با حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار شد، گفت: از سوی سازمان جهانی جهانگردی که در شهر ریاض مستقر است، روستای بیشه در استان لرستان در فهرست ۸ روستای مهم جهان قرار گرفته و بزودی ثبت جهانی خواهد شد.

وی در ادامه به بخشی از فرهنگ چند هزار ساله مردم لرستان اشاره کرد و افزود: امروز برنزها و مفرغ‌های باستانی لرستان زینت بخش موزه‌های لرستان هستند.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری لرستان گفت: سرزمینی که ما بعنوان لرستان می‌شناسیم مفتخریم که بگوییم که نخستین پایگاه شیعیان جهان هستیم و در قرن چهارم هجری حکومت شیعه در لرستان پایه گذاری می‌شود و حکومت شیعه را به نشان می‌دهد.

وی خاطرنشان کرد: مفتخریم به اینکه نخستین و مهمترین منشور عفاف و حجاب در ایران را در لرستان داریم چنانکه در تاریخ ۵۱۳ هجری قمری در کتیبه سنگ نبشته منشور عفاف و حجاب در لرستان به ثبت رسیده است.

حسن‌پور عنوان کرد: در پایان درخواست ما از وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی این است که در شورای فرهنگ عمومی به تصویب برسد که یک روز در تاریخ و تقویم ملی ایران به عنوان روز لرستان به ثبت برسد.

پایان پیام/

منبع: فارس
شناسه خبر: 1238298